Участь студентів в експедиціях за кордоном у 2023 році
Влітку 2023 року студенти кафедри, майбутні археологи, прийняли пропозиції закордонних колег та мали можливість долучитись до експедиції в Польщі та Румунії.
Так студентки Кафедри археології та музеєзнавства старших курсів вже вкотре приєднались до експедиції у Центрально-Східній Польщі на пам’ятці Оронсько ІІ під керівництвом Катаржини Кернедер-Губали, асистентки Інституту археології та етнології ПАН. Пам’ятка найбільш відома наявністю найдавніших палеолітичних шахт по видобутку крем’яної сировини.
В цьому сезоні Олександра Іванова та Анастасія Дяченко досліджували другу половину палеолітичної штольні разом з горизонтальними нішами в нижній частині штольні, хоча за цей сезон об’єкт не було дібрано до стародавньої поверхні.
Анастасія Гусак та Любов Єреденко продовжували пошарове зняття четвертини пізньомезолітичної-ранньонеолітичної майстерні, впущеної в більш ранній палеолітичний об’єкт.
Окрім безпосередньо розкопок на пам’ятці, студентки займались камеральними роботами: миттям та каталогізацією артефактів. Також під час робіт відбувалась фіксація шляхом зняття координат меж об’єктів та груп артефактів тахеометром, фотографування та замальовування стратиграфії та окремих показових артефактів. З обох об’єктів, які досліджувались українськими студентами, були взяті проби залишків органіки, що дозволило датувати «пізньомезолітичний» об’єкт середнім атлантичним часом.
У вільний від роботи на пам’ятці час було проведено розвідку на палеолітично-мезолітичному місцезнаходженні (стоянці) Чепуа, де на поверхні піщаного плато було зібрано вироби палеолітичної та мезолітичної доби.
Мав місце також і експеримент з обпаленням вапнякових конкрецій для перевірки реакції вапняку на вогонь. Експеримент довів використання людськими групами вогню для полегшення доступу до шарів залягання кременю крізь вапнякові прошарки.
Після місяця досліджень студентки були запрошені на декілька днів до Інституту археології та етнології ПАН для огляду колекцій різних археологічних періодів наявних при Інституті.
А студенти вже нині другого (а влітку ще першого) курсу кафедри ОП «Археологія та преісторія» долучились до розкопок пам’ятки бронзового віку культури Отомань на території Румунії експедицією університету Кельна, за підтримки German researching foundation. Очолювала експедицію професорка Александра Гаван, участь приймали студенти з різних країн світу.
Під час археологічних досліджень виявлено кілька згорілих житлових споруд, господарських ям, вогнищ.
Студенти навчилися працювати з «Total station» що включає в себе налаштування приладу, правильне його зберігання, збереження матеріалу та розставляння точок у просторі; правилами ведення польової документації. Для учасників експедиції було організовано візит до музею в місті Орадя, де вони ознайомилися з матеріалами розкопок минулих польових сезонів.
Участь в закордонних експедиціях дала можливість ознайомитись студентам з європейськими стандартами проведення археологічних досліджень та була зарахована як археологічна практика