Спеціальність 027
"Музеєзнавство та пам'яткознавство"
oсвітній рівень "Бакалавр"
Назва ОП | «Музеєзнавство, памʼяткознавство» |
---|---|
Освітній рівень | Перший (бакалаврський) рівень |
Форма навчання | Денна |
Галузь знань | 02 «Культура і мистецтво» |
Спеціальність | 027 «Музеєзнавство, памʼяткознавство» |
Гарант ОП | кандидат історичних наук, асистент кафедри археології та музеєзнавства Іванисько Світлана Іванівна Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. |
Профільна кафедра (кафедри) |
http://www.archaeology.univ.kiev.ua https://www.facebook.com/pg/kafedrarchaeologyknu
|
Опис освітньої програми 2020 | ![]() |
Опис освітньої програми 2021 | ![]() |
Сертифікат про акредитацію ОП "Музеєзнавство, пам'яткознавство" ОР "Бакалавр" |
Мета освітньої програми
Підготувати фахівців, здатних розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми в галузі музейної справи і охорони та використання пам’яток, що передбачає застосування певних теорій та методів музеєзнавства, пам’яткознавства і характеризується комплексністю та невизначеністю умов, надати навички екскурсійної, фондової, експозиційної роботи.
Цілі освітньої програми
Відповідно до мети освітньої програми, професійних кваліфікацій, основного фокусу, цілями ОП визначено підготувати фахівців, що:
- оволоділи необхідними для майбутньої професійної діяльності теоретичними знаннями та практичними навичками в галузі музеєзнавства, зокрема, здатності до екскурсійної, експозиційної, фондової роботи;
- мають уявлення про памʼятки, історію та особливості памʼяткоохоронної роботи, вміння для охорони рухомої та нерухомої культурної спадщини;
- можуть працювати в музеях історичного профілю, краєзнавчих, меморіальних, художніх;
- здатні проводити наукові дослідження, вивчати та атрибутувати рухомі та нерухомі памʼятки.
Підготовка фахівців цієї освітньої програми базується на трьох основних принципах:
а) студент повинен оволодіти знаннями про специфіку діяльності музейних та пам’яткоохороннх установ;
б) ознайомитись з наявними прикладами, вивчити досвід провідних закладів України і світу;
в) отримати практичні навики з різних форм роботи музеїв та пам’яткоохоронних інституцій.
Особливості освітньої програми
Спеціальна освіта за спеціальністю «Музеєзнавство, пам’яткознавство» з акцентом на історичних пам’ятках, а також на роботі музеїв історичного профілю, меморіальних, краєзнавчих та художніх.
Музейні працівники є спеціалістами, котрі можуть виконувати різнопланові задачі практичного та аналітичного характеру. Вони мають бути не лише експертами в галузі знань, що відповідає профілю установи, але й володіти навичками та практичними вміннями, пов’язаними з основними напрямками та формами роботи музею: охорона та збереження колекцій, проектування та архітектурно-художнє оформлення постійних експозицій та тимчасових виставок з залученням інтерактивних технологій, популяризація культурного надбання, робота з різними групами відвідувачів тощо.
Відповідно, в основу підготовки бакалаврів покладено вивчення сучасної теорії та практики музейної роботи, а також міждисциплінарні практичні курси, що спрямовані на побудову музею як соціокультурного інституту та комунікативного майданчика з залученням значної кількості відвідувачів.
В цій освітній програмі викладання музеєзнавчих та пам’яткознавчих курсів поєднується з базовою історичною освітою, що дозволяє сформувати знання, необхідні для роботи в історичних, меморіальних, краєзнавчих, художніх музеях, а також уявлення про основні типи історичних памʼяток, особливості їх творення та збереження.
Значна частина навчального часу студентів виділена під практичні заняття. Це передбачає закріплення теоретичних знань, а також формування навички та вміння, що знадобляться у подальшій практичній діяльності за фахом.
Програмні результати навчання
Обовʼязкові дисципліни освітньої програми передбачають отримання випускниками всіх професійних компетентностей, що необхідні в подальшій трудовій діяльності в галузі музейної та пам’яткоохоронної справи. Компетентності та програмні результаті навчання освітньої програми сформовані відповідно до стандарту вищої освіти спеціальності «Музеєзнавство, памʼяткознавство» бакалаврського рівня освіти
Програмні результати навчання:
- Аналізувати й узагальнювати історико-культурний матеріал у певній системі.
- Виконувати комплексні завдання протягом певного періоду часу та представляти результат вчасно.
- Дотримуватись чинного законодавства у галузі музеєзнавства та охорони пам’яток історії та культури, здійснювати аналіз вітчизняного законодавства з метою визначення його відповідності міжнародним зобов’язанням України у сфері охорони пам’яток, музейної діяльності; визначати основні засади щодо ввезення, вивезення, передачі права власності на культурні цінності відповідно до ратифікованих Україною Конвенцій ЮНЕСКО.
- Робити презентації усно із візуальним супроводом, електронні презентації, відео-презентації, презентації в письмовій формі державною та іноземною мовами.
- Застосовувати інформаційно-комп’ютерні технології у професійній діяльності.
- Розробляти концепцію, структуру екскурсії; вміти проводити екскурсію на високому професійному рівні.
- Формувати план культурно-освітньої роботи та організовувати заходи з популяризації музейних цінностей, об’єктів історико-культурної спадщини, природних пам’яток з врахуванням потреб різних груп населення.
- Розробляти наукові концепції експозицій та виставок для музеїв, заповідників, інших закладів музейного типу.
- Розробляти дизайн музейних експозицій на основі наукової концепції.
- Створювати оптимальні умови для зберігання музейних фондів.
- Здійснювати первинну реєстрацію та подальшу наукову інвентаризацію музейних предметів.
- Класифікувати музейні предмети за типами, родами і видами джерел та складати облікову картку, володіти практичними навичками складання описів музейних предметів та колекцій.
- Визначати стан збереженості музейних предметів, об’єктів історико-культурної спадщини, пам’яток природи та розробляти програму відповідних пам’яткоохоронних заходів.
- Здійснювати первинну консервацію нововиявлених пам’яток.
- Здійснювати, згідно з чинними інструкціями, експертизу пошкоджених пам’яток для визначення методів реконструкції / реставрації та вчасну передачу експонатів до реставраційного відділу.
- Досліджувати та інтерпретувати історико-культурну інформацію музейних предметів, об’єктів культурної спадщини, природних пам’яток.
- Проводити пошукову роботу з метою з’ясування перспектив виявлення нових, значущих з точки зору обліку, об’єктів культурної спадщини.
- Використовувати міждисциплінарний підхід в атрибуції об’єктів історико-культурної спадщини.
- Проводити наукове дослідження нерухомих пам’яток та визначати розмір та значення їх історико-культурної цінності.
- Складати науково-уніфіковані паспорти на нерухомі пам’ятки.
- Використовувати основи маркетингу в музейній та пам’яткоохоронній діяльності та укладати рекламно-інформаційні тексти.
- Розробляти організаційну структуру, основні завдання, напрями діяльності музеїв, заповідників та інших закладів музейного типу залежно від їх класифікаційної приналежності.
- Дотримуватися галузевих нормативів охорони праці, контролювати дотримання правил техніки безпеки та протипожежної безпеки в професійній діяльності.
- Володіти практичними навичками різних напрямків музейної діяльності.
- Визначати туристичний потенціал пам’яток історії та культури.
Перспективи для працевлаштування
Бакалавр музеєзнавства та пам’яткознавства може працювати в пам’яткохоронних та музейних установах, в туристичній, науковій, організаційно-управлінській сферах, в органах державної влади і місцевого самоврядування; в аналітично-інформаційних інституціях; у друкованих та електронних засобах масової інформації, PR-технологіях; у соціальних і культурних закладах, громадських організаціях, партіях тощо.
З правилами прийому можна ознайомитись на сторінці історичного факультету >>