Міжнародна дискусія "Why archaeology matters? A Ukrainian perspective"

Кафедра археології та музеєзнавства КНУ розширює співпрацю задля збереження культурної спадщини.

6 лютого завідувач кафедри археології та музеєзнавства КНУ імені Тараса Шевченка Павло Шидловський виступив на міжнародній дискусії "Why archaeology matters? A Ukrainian perspective", організованій кафедрою археології НаУКМА.

Подія була орієнтована на міжнародну аудиторію, а до обговорення долучилися фахівці з Польщі, Шотландії, Данії, Норвегії, Мексики та інших країн.

У своєму виступі Павло Шидловський окреслив ключові виклики, з якими стикається українська археологія під час війни. Він наголосив на необхідності моніторингу втрат, фіксації руйнувань та збереження археологічних пам’яток, а також звернув увагу на нестачу фахівців у цій сфері, що є критичним для ефективного захисту культурної спадщини.

Одним із ключових результатів дискусії стало досягнення домовленостей про співпрацю між кафедрою археології та музеєзнавства КНУ та Управлінням цивільно-військового співробітництва. Наші фахівці радо передадуть свій досвід з моніторингу втрат, супутникового аналізу та документування руйнувань, новоствореному підрозділу з охорони культурної спадщини, що є важливим кроком у збереженні археологічної спадщини України.

Дякуємо кафедрі археології НаУКМА за організацію події та всім учасникам за конструктивний діалог! Сподіваємося, що розширення співпраці сприятиме ефективнішому захисту культурної спадщини України.

Фотографії >>


 

 Міжнародна наукова конференція «Археологія, музейна справа та пам’яткознавство в системі освіти і науки»

3-4 жовтня 2024 року з нагоди 80-річчя Кафедри археології та музеєзнавства відбулась Міжнародна наукова конференція «Археологія, музейна справа та пам’яткознавство в системі освіти і науки».

Доповіді та дискусії проходили в рамках секцій «Первісна археологія України в європейському контексті», «Актуальні питання археологічних досліджень», «Музейна справа в системі освіти і науки», «Сучасні виклики та ріщення у збереженні культурної спадщини», а також круглого столу «Викладання археології та пам’яткознавства: виклики та рішення».

Щиро дякуємо учасникам конференції за гарну та плідну роботу, нашим волонтерам – за допомогу в організації.

А для того, щоб всі могли згадати емоції, що вирували під час обговорень, ми створили фотоальбом >>

 


Громадська організація «ІДЕАЛІСТИ», проєкт LEGIO Historica, Історичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка і Кафедра археології та музеєзнавства КНУ ухвалили рішення започаткувати академічну меморіальну стипендію імені Олександра Самченка.

Олександр — випускник історичного факультету КНУ (2018) за освітньою програмою «Археологія» та старший солдат 72 окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців, героїчно загинув 4 лютого 2023 року у ході боїв на Вугледарському напрямку. Наказом Президента України №467/2023 від 28 липня 2023 р. Олександра Самченка нагороджено орденом "За мужність" ІІІ ступеня (посмертно). Попри те, що був на фронті ще з 2018 року, Сашко ніколи не поривав з археологією, планував долучатись до проведення досліджень й після перемоги. Тож його друзі, наставники, близькі вирішили, що надання можливості здобути вищу освіту магістерського рівня талановитим і вмотивованим здобувачам буде найкращим вшануванням його пам'яті та його захоплень.

Стипендія передбачає оплату повної вартості навчання на магістерській програмі з археології у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка протягом 2024-2026 навчальних років для відібраного за результатами конкурсу стипендіата.

Умови участі за посиланням https://www.facebook.com/legiohistorica/posts/


 

Що таке музей? як можна поєднувати навчання та роботу в музеї? чим корисне навчання на спеціальності «Музеєзнавство, пам’яткознавство»? на ці та інші питання відповіли студенти та випускники спеціальності «Музеєзнавство, пам’яткознавство» кафедри археології та музеєзнавства.

 Музей за кулісами: розмова з молодими фахівцями і випускниками-музеєзнавцями КНУ імені Тараса Шевченка


 

Заради збереження інформації про стародавню культуру народів, що мешкали на території України, Археологічний музей Київського національного університету імені Тараса Шевченка долучився до проєкту «Під обстрілом: цифровий 3D захист української бронзової доби», який виконувала міждисциплінарна команда Archaic за підтримки Німецького археологічного інституту (DAI).
В рамках роботи проєкту були проведені заняття для студентів кафедри археології та музеєзнавства спеціальності «Музеєзнавство, пам’яткознавство».
Оцифровані артефакти ямної, катакомбної, зрубної культури бронзової доби, отримані експедицією науково-дослідної частини університету протягом 70-90 х рр. минулого століття під час рятувальних археологічних розкопок курганів в зонах спорудження зрошувальних систем у Дніпропетровській, Донецькій і Луганській областях.

Зі знахідками можна ознайомитись за посиланням https://sketchfab.com/

Фотографії >>


 

16 травня з ініціативи Наукового товариства студентів історичного факультету відбулась панельна дискусія «Археологічна спадщина в умовах військових конфліктів в Україні» за участі завідувача кафедри археології та музеєзнавства Павла Сергійовича Шидловського та доцента кафедри Євгена Валентиновича Синиці.
Це були півтори години питань та обговорень складних проблем збереження культурної спадщини під час війни, наповнені важливою, актуальною інформацією.


Враження про подію на сторінках НТС історичного факультету
ФБ: 
https://www.facebook.com/share/p/m5z9Y9HkerUkrWns/?mibextid=WC7FNe

Інстаграм: 
https://www.instagram.com/p/C7oqwv_tcDr/?igsh=MW42Nm1kOHM3ZzJ2Zw==

Телеграм: 
https://t.me/knuist/2441

Фотографії >>